اکانت ویژه

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 5.00 (2 رای)
با ساختار جوملا بیشتر آشنا شوید

جوملا یک برنامه وب مدل-نما-کنترل گر { Model-View-Controller } است. در این فصل قصد داریم در مورد سبک و ساختار جوملا بحث کنیم. در ابتدا تعریف اختصاری از مدل-نما-کنترل گر داشته باشیم:

در توسعه برنامه نویسی شی گرا ، مدل-نما-کنترل گر (MVC) نام یک روش یا الگوی طراحی برای ارتباط موفقیت آمیز و کارآمد رابط کاربر با مدل های داده اساسی است. در واقع MVC از بخش تشکیل شده است که در باره هر کدام به صورت جداگانه توضیح می دهیم:

Model - یک مدل ، که نمایانگر ساختار منطقی و بنیادی داده ها در یک برنامه نرم افزاری و کلاس سطح بالا مرتبط با آن است. این مدل شی حاوی اطلاعاتی در مورد رابط کاربری نیست. در واقع مدل ها داده ها را تایید می کنند تا اطلاعات درستی که در آن ها قرار بگیرد و برای دیتابیس ارسال شود.

View - یک نما ، مجموعه ای از کلاس ها است که عناصر موجود در رابط کاربری را نشان می دهد (کلیه مواردی که کاربر می تواند بر روی صفحه نمایش ببیند و به آن پاسخ دهد ، مانند دکمه ها ، جعبه های نمایش و غیره)

Controller - کنترل گر که کلاس هایی را که مدل و نمای را به هم متصل می کند نشان می دهد و برای برقراری ارتباط بین کلاس ها در مدل و نمای استفاده می شود.


 اکنون به بحث خود یعنی آشنایی بیشتر با ساختار جوملا می پردازیم، در ابتدا یک عکس و شما کلی از آن را می بینید:

ساختار جوملا

ساختار جوملا شامل لایه های زیر می باشد

  • دیتابیس
  • فریمورک جوملا
  • کامپوننت ها
  • ماژول ها
  • پلاگین
  • قالب ها
  • وب سرور

دیتابیش - دیتابیس مجموعه ای از داده ها است و می تواند به شیوه خاصی ذخیره، دستکاری و سازماندهی شود. این پایگاه داده اطلاعات کاربر ، محتوا و بسیاری از داده های مورد نیاز سایت را ذخیره می کند. برای ذخیره اطلاعات مدیریتی در مدیریت سایت جوملا استفاده می شود. با استفاده از لایه پایگاه داده جوملا ، حداکثر انعطاف پذیری و سازگاری برای افزونه ها را تضمین می کند.

فریمورک جوملا - فریمورک مجموعه ای از نرم افزارهای منبع باز است که در آن سیستم مدیریت محتوا جوملا ساخته شده است. این گزینه برای انعطاف پذیری بیشتر توسعه یافته است و فریمورک را به بسته های تک مدولار تقسیم می کند که به هر بسته کمک می کند تا راحت تر توسعه یابد.

کامپوننت ها - کامپوننت ها به عنوان برنامه های کوچک در نظر گرفته می شوند. از دو بخش یعنی مدیر و سایت تشکیل شده است. هر بار که صفحه بارگیری می شود ، کامپوننتی برای ارائه بدنه صفحه اصلی فراخوانی می شود. قسمت Administrator جنبه های مختلفی از مؤلفه را مدیریت می کند و در هنگام درخواست توسط بازدید کننده سایت ، قسمت سایت در ارائه صفحات کمک می کند. کامپوننت ها واحد اصلی عملکردی جوملا هستند.

ماژول ها - ماژول ها افزونه هایست که برای ارائه صفحات در جوملا استفاده می شود. این امکان برای نشان دادن داده های جدید از کامپوننت ها استفاده می شود. اغلب ماژول جعبه ای مانند در هنگام ورود به سیستم به نظر می رسد. در مدیریت جوملا،  ماژول ها توسط مدیریت > افزونه ها > ماژول مدیریت می شوند. در این قسمت محتوا و تصاویر جدید هنگام اتصال ماژول به کامپوننت جوملا نمایش می دهد. 

پلاگین - پلاگین نیز نوعی افزونه جوملا است ، که برای گسترش فریمورک بسیار انعطاف پذیر و قدرتمند است. این قسمت شامل کد می باشد که برای اجرای محرک رویداد (event) خاصی استفاده می شود. معمولاً برای فرمت دهی خروجی یک کامپوننت یا ماژول هنگام ساخت یک صفحه استفاده می شود. عملکرد پلاگین که با رویداد مرتبط است ، هنگام وقوع یک رویداد خاص به ترتیب انجام می شود.

قالب ها - قالب ظاهر وب سایت جوملا را تعیین می کند. دو نوع قالب وجود دارد که عبارتند از پیش نمایش قالب و قسمت مدیریت آن. در قسمت مدیریت قالب برای کنترل عملکردها توسط مدیر و ادمین سایت استفاده می شود که در آن می توان پیش نمایش و ظاهر قالب را انتخاب کرد که روشی برای ارائه وب سایت به کاربران است. قالب ها برای ساخت یا سفارشی کردن سایت شما آسان هستند. این حداکثر انعطاف پذیری را برای طرح بندی سایت شما فراهم می کند.

 مرورگر وب - این قسمت مربوط به سروری است که کاربر در آن تعامل دارد و با آن در ارتباط است به معنی دیگر صفحات وب را به مشتری تحویل می دهد. HTTP (پروتکل انتقال ابرمتن) برای برقراری ارتباط بین مشتری و سرور استفاده می شود.

آپدیت جدید برای محصولات بیاد من چطور متوجه بشم ؟ ما هر آپدیتی منتشر بشه رو از طریق صفحه بروزرسانی محصولات اطلاع رسانی می کنیم .

نظرات (0)

تابحال برای این مطلب نظری داده نشده است .

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر به صورت مهمان . ثبت نام یا ورود
پیوست ها (0 / 1)
Share Your Location

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید