اکانت ویژه

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 5.00 (2 رای)
آموزش مدیریت و تنظیم کردن قالب در جوملا

در این جلسه، در مورد مدیریت و تنظیم کردن قالب در جوملا مطالعه خواهیم کرد. این بخش از مدیریت مزتبط با قسمتی است که قالب های مختلفی را که در وب سایت استفاده می شود ، مدیریت می کند. از قالب ها می توان بدون تغییر ساختار محتوای وب سایت استفاده کرد. در مبحث "آشنایی بیشتر با منو مدیریت افزونه ها و کارایی آن در جوملا" نیز به اختصار نحوه درسترسی به مدیریت قالب ها را توضیح داده ایم.


مدیریت قالب ها

در زیر مراحل ساده ای برای مدیریت قالب ها در جوملا استفاده شده است -

 • برای دسترسی به تنظیمات مربوط به قالب ها پس از ورود به بخش مدیریتی سایت جوملا خود به افزونه ها > قالب ها بروید. پس از کلیک بر روی گزینه قالب ها یک لیست کشویی دارای دو پارامتر با عنوان های "استایل" و "قالب ها" نمایش داده می شود.

آموزش مدیریت و تنظیم کردن قالب در جوملا

 • اگر شما به طور مستقیم بر روی افزونه ها > قالب ها کلیک کنید ابتدا صفحه استایل مطابق شکل زیر نمایش داده می شود. در اینجا ، شما می توانید به طور مستقیم روی هر یک از قالب های ذکر شده در ستون قالب کلیک کنید.

آموزش مدیریت و تنظیم کردن قالب در جوملا

 • پس از کلیک بر روی هر یک از قالب های فوق، صفحه را مطابق شکل زیر دریافت خواهید کرد. (شما می توانید با رفتن به افزونه ها > قالب ها > قالب ها و کلیک بر روی عنوان هر کدام از قالب های مورد نظر نیز به این صفحه وارد شوید.) در صفحه قالب ها: اختصاصی سازی قالب، تب "ویرایشگر" فایل های قالب در سمت راست صفحه همانطور که در تصویر زیر مشاهده می شود ذکر شده است - برای ویرایش هر یک از فایل ها می توانید بر روی آن ها کلیک کنید.آموزش مدیریت و تنظیم کردن قالب در جوملا

 • اکنون بر روی برگه "ایجاد عنوان ها" کلیک کنید - لیست ماژول ها، کامپوننت ها و طرح بندی های موجود در مدیریت قالب را مطابق شکل زیر مشاهده خواهید کرد. در اینجا می توانید به راحتی با کلیک روی هر کدام از عناوین موجود در هر ستون، آن پارامتر را ایجاد کنید.

آموزش مدیریت و تنظیم کردن قالب در جوملا

 • پس از کلیک بر روی هر کدام از پارامترها اگر دارای زیر مجموعه باشند یک لیست برای شما به نمایش درمیاید که شما می توانید با کلیک بر روی هر کدام از آن ها، پارامتر مورد نظر را به قالب تا اضافه کنید. هنگام ایجاد هر کدام از آن ها یک پیغام با مضمون زیر برای شما در بالای صفحه نمایش داده می شود که در آن آدرس پارامتر ایجاد شده در تب "ویرایشگر" را به شما می دهد. با مراجعه به این ارس شما می توانید فایل ایجاد شده را ویرایش کنید:

{پیغام

عنوان ایجاد شده در

\templates\beez3\html\....

عنوان ایجاد شد. }

 ← در زیر یک مثال از کامپوننت ها را برای شما ذکر می کنیم:

 • هنگامی که بر روی هر یک از کامپوننت ها در ستون " کامپوننت ها" کلیک کنید پس از کلیک کامپوننت های فرعی را که در زیر مشاهده می کنید ، را دریافت خواهید کرد. در واقع با کلیک بر روی هر کدام از عناوین کامپوننت ها زیر مجموعه آن به نمایش درآورده می شود. به طور مثال ما بر روی کامپوننت "com_content" کلیک می کنیم.

آموزش مدیریت و تنظیم کردن قالب در جوملا

 •  هنگامی که روی هر یک از کامپوننت ها زیرمجموعه کلیک می کنید - به طور مثال ما بر روی کامپوننت "article" کلیک می کنیم - ، پیام زیر را دریافت خواهید کرد (در واقع آن را برای این قالب ایجاد کرده اید).

آموزش مدیریت و تنظیم کردن قالب در جوملا

 • می توانید به تب "ویرایشگر" برگردید تا بررسی کنید که آیا فایل مورد نظر برای ویرایش در دسترس می باشد یا خیر.

آموزش مدیریت و تنظیم کردن قالب در جوملا


  • بر روی تب "توضیحات قالب" کلیک کنید ، توضیحات مربوط به قالب انتخاب شده را مطابق شکل زیر مشاهده خواهید کرد.

 آموزش مدیریت و تنظیم کردن قالب در جوملا


 نوار ابزار صفحه قالب ها: اختصاصی سازی قالب

در زیر ما جزئیات عملکردهای دکمه های نوار ابزار موجود را ذکر کردیم:

آموزش مدیریت و تنظیم کردن قالب در جوملا

 •  کپی قالب : بر روی دکمه "کپی قالب" کلیک کنید و یک قالب کامل از قالب موجود خود دریافت خواهید کرد. ایجاد کپی از قالب موردنظر می تواند برای اهداف آزمایش بسیار مفید باشد. شما می بایست یک نام در کادر مورد نظر برای قالب کپی شده انتخاب کنید و سپس بر روی کپی کلیک کنید.

آموزش مدیریت و تنظیم کردن قالب در جوملا

 • پیش نمایش قالب : بر روی دکمه "پیش نمایش قالب" کلیک کنید و بلافاصله پیش نمایش قالب خود را با موقعیت های ماژول مشخص شده مشاهده می کنید:

آموزش مدیریت و تنظیم کردن قالب در جوملا

 • مدیریت پوشه ها : بر روی دکمه "مدیریت پوشه ها" کلیک کنید صفحه ای مانند تصویر زیر برای شما نمایش داده می شود که در آن می توانید پوشه های جدیدی را درون قالب خود ایجاد یا حذف کنید.

آموزش مدیریت و تنظیم کردن قالب در جوملا

 • فایل جدید : بر روی دکمه "فایل" کلیک کنید صفحه ای مانند تصویر زیر برای شما نمایش داده می شود که در آن می توانید در کادر مرتبط با نام فایل با کلیک بر روی لیست کشویی، نوع فایل را انتخاب کرده و نام پرونده را وارد کرده و بر روی دکمه ایجاد کلیک کنید. این گزینه یک پرونده جدید ایجاد می کند. بلوک دوم برای بارگذاری یک پرونده به طور مستقیم از سیستم شما استفاده می شود.

آموزش مدیریت و تنظیم کردن قالب در جوملا

 • بستن : با کلیک بر روی دکمه "بستن" صفحه را ببندید.
آپدیت جدید برای محصولات بیاد من چطور متوجه بشم ؟ ما هر آپدیتی منتشر بشه رو از طریق صفحه بروزرسانی محصولات اطلاع رسانی می کنیم .

نظرات (0)

تابحال برای این مطلب نظری داده نشده است .

نظر خود را اضافه کنید.

 1. ارسال نظر به صورت مهمان . ثبت نام یا ورود
پیوست ها (0 / 1)
Share Your Location

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید