اکانت ویژه

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 5.00 (2 رای)
مدیریت منوها در جوملا

در این بخش می خواهیم درباره آموزش مدیریت منوها در جوملا صحبت کنیم. در واقع ما هرآنچه در مورد منوها ، مدیریت آن ها ، ایجاد ، ویرایش و نکات مهمی که درباره آن ها وجود دارد بحث می کنیم. امیدوارم این مطلب مفید واقع گردد.

در جوملا ، منو مجموعه ای از آتم های منو است که برای ناوبری وب سایت استفاده می شود. هر آیتم از این منوها یک URL را برای صفحه ای در سایت شما تعریف می کند و تنظیماتی را در اختیار دارد که محتویات (مقالات ، طبقه بندی (های) لیست ها ، موارد برچسب خورده ، و غیره) و سبک (ماژول (ها) ، طرح بندی) آن صفحه را کنترل می کند.


نمایش منوها

یک منو به طور خودکار در قسمت پیش نمایش سایت نشان داده نمی شود. شما نیاز به ایجاد یک ماژول منو با استفاده از مدیریت ماژول ها و دستورالعمل ماژول که برای نشان دادن منو نیاز است دازید. پس از آن، می توانید با انتخاب یکی از موقعیت های ماژول موجود از فالب فعال، انتخاب کنید که ماژول در سایت چگونه ظاهر شود. با تنظیم تنظیمات ماژول منو کنترل بیشتری در مورد نمایش منو وجود دارد. بنابراین می توانید تنظیم کنید تا در تمام یا فقط در چند صفحه مورد نظر شما (اختصاص ماژول در آیتم های منو) ظاهر شود ، یا آن را برای همه یا فقط گروه های خاص کاربر (به عنوان مثال کاربران ثبت نام شده) قابل مشاهده کند. همچنین می توانید منوهای Split ایجاد کنید.


منوهای پنهان

منویی که توسط هیچ ماژول نمایش داده نمی شود ، معمولاً یک منوی پنهان نامیده می شود. از منوهای پنهان می توان برای ایجاد URL هایی استفاده کرد که در هر صفحه در منوها قابل مشاهده نیستند (چنانچه دوست ندارید در منو اصلی نمایش داده شود). به عنوان مثال ، اگر بخواهیم یک صفحه مطلب واحد با URL اختصاصی و تنظیمات محتوای خاص (طرح بندی، ماژول) ایجاد کنیم که می تواند از طریق صفحه دیگری (مطالب، دسته وبلاگ ، ماژول و غیره) قابل دسترسی باشد اما ما نمی خواهیم یک آیتم منو را برای آن در هر نقطه از منوهای خود نمایش دهیم. در واقع این منو پنهان یک صفحه ای است که شما می خواهید دوراز دسترس کاربران و تنها برای خودتان باسد بنابراین آن را در منوهای اصلی قرار نمی دهید. هنگامی که میخواهید به آن دسترسی پیدا کنید کافیست آدرس سایت خود را وارد کردو سپس نام آن منو را وارد کنید، به طور مثال اگر نام منوپنهان "test" باشد میتوان با وارد کردن آدرس به این صورت وارد شد: yoursite/test و اگر در بخش مطالب یا دسته وبلاگ یا ماژول باشد قبل از وارد کردن نام منو ابتدا آدرس هر کدام از این ها را وارد کرده و سپس test/ را وارد می کنید.


آشنایی با صفحه مدیریت منوها

منوها و موارد منو ساختار کلی سایت را ارائه می دهند. یک منو معمولاً شامل چندین مورد منو است. هر آیتم منو از یک صفحه از پیش تعریف شده بارگیری می شود که توسط نوع مورد منو تعیین می شود، یعنی باید حتما باید به یک کامپوننت محتوا از پیش ساخته شده متصل باشد. انواع آیتم های منو موجود عبارتند از: مطالب / تنظیمات کلی / مخاطبین / اخبار تازه ها / حریم خصوصی / جستجو / جستجوی هوشمند / پیوندهای سیستم / برچسب ها / کاربران / بسته بندی). اگر یک افزونه جوملا را نصب کنید ، ممکن است آیتم های جدیدی را به این لیست اضافه کند.

برای دیدن چگونگی تعریف آیتم های منو ، در صفحه اصلی کنترل پنل در سایدبار کناری یا از طریق گزینه منو در نوار ابزار روی منوها کلیک کنید. همان طور که در تصویر زیر می بینید در صفحه مدیریت منوها گزینه ( منوها و آیتم های منو ) وجود دارد که هر کدام از آن ها موارد مربوط به خودشان را نشان می دهند.

مدیریت منوها در جوملا

در این صفحه به راحتی میتوان نوع منو را در زیر نام هر منو مشاهده کرد. هر سایت ممکن است چندین منو و در هر منو آیتم های مختلفی داشته باشد. برای نمایش آیتم های هر منو که در زیر مجموعه یک منوی خاص تعریف شده اند بر روی شماره سبز رنگی که در ستون منشتر شده قرار دارد یا بر روی نام منو مورد نظر کلیک کنید.


 نحوه اضافه کردن یک منو جدبد

ایجاد منو بسیار ساده است.برای این کار از قسمت منوی مدیریت ، در بخش مدیریت جوملا ، منوها > مدیریت > ایجاد منوی جدید را انتخاب می کنید. در صفحه منوی باز شده: عنوان منو را در قسمت "عنوان *" وارد کنید (اجباری) ، نوع منو خود را در قسمت "نوع منو" (قسمت اجباری) وارد کنید و در صورت تمایل توضیحات مختصری در در قسمت "توضیحات" (اختیاری) وارد کنید. پس از آن می توانید موارد جدیدی را به این منو اضافه کنید. هر وب سایت می تواند بیش از یک منو داشته باشد. اکنون مراحل افزودن منو جدید را یکی یکی همراه با تصویر توضیح می دهیم:

 • برای افزودن یک منو جدید در منوها : ابتدا در مدیریت منو، روی دکمه نوار ابزار "جدید "کلیک کنید تا صفحه جدید برای شما باز شود یا اینکه برای افزودن یک منو جدید به وب سایت خود ، به منوها > مدیریت > ایجاد منو جدید بروید تا صفحه زیر نشان داده شود:

مدیریت منوها در جوملا - اضافه کردن منو

 • پس از کلیک بر روی افزودن منوی جدید ، صفحه را مطابق شکل زیر دریافت خواهید کرد. در اینجا می توانید یک منوی جدید ایجاد کنید.

مدیریت منوها در جوملا - افزودن منو

 • عنوان - یک عنوان برای منو انتخاب کنید.
 • نوع منو - نوع منو خود را مشخص کنید.
 • توضیحات - توضیحات مختصری درباره منو به طور دلخواه بنویسید.

نحوه افزودن آیتم منو جدید

برای ایجاد یک آیتم جدید در منو، به منوها > Main Menu > یجاد آیتم منو جدید بروید یا در صفحه آیتم های منو بر روی نوار ابزار " جدید" کلیک کنید، صفحه ای مانند شکل زیر نشان داده می شود:

مدیریت منوها در جوملا - افزودن آیتم منو

دو مورد آیتم جدید منو دو بخش اصلی وجود دارد:

 • عنوان منو - این گزینه عنوان آیتم منو را در بخش منوها در قسمت نمایش سایت نشان می دهد.
 • مستعار : از مستعار در قسمت SEF آدرس استفاده می شود ( بهتر است که انگلیسی باشد) . اگر شما در این قسمت چیزی را ننویسید به طور خودکار عنوانی را که انتخاب کرده اید به آن قسمت اختصاص پیدا می کند. این کاراکتر به عنوان بخشی از آدرس می باشد و این قسمت نام مستعار را به عنوان UTF-8 را تولید می کند و اجازه استفاده ز فضای خالی و زیر خط را نمی دهد.

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید تب های زیادی در هنگام ایجاد آیتم های منو وجود دارد که در زیر همه آن ها را توضیح می دهیم:

1 ← جزییات

تب "جزئیات" اولین تب باز شده در صفحه آیتم های منو می باشد. تصویر این صفحه را در بالا مشاهده می کنید. این برگه دارای گزینه های به شرح زیر می باشد:

 • نوع آیتم منو - این گزینه نوع آیتم منو مانند مطالب ، برچسب ها ، لینک های وب ، پیوندهای سیستم ، تماس و غیره را مشخص می کند. بر روی دکمه "انتخاب" کلیک کنید تا نوع آیتم منوی مناسب را انتخاب کنید و تمام پارامترهای مرتبط با نوع مورد منو انتخاب شده را تکمیل کنید.
 • لینک - لینک موجود در منو را تعیین می کند. این مورد بعد از انتخاب نوع آیتم منو به صورت خودکار اضافه می شوند.
 • پنجره هدف - این گزینه دارای سه امکان است که هر کدام به یک روش کار می کنند و می توان با توجه به آن ها تعیین کرد که کاربر به پنجره مرورگر مشخصی هدایت شود، این سه امکان به این شرح می باشند: مادر ، پنجره جدید با هدایت گر و جدید بدون ناوبری
 • سبک قالب - شما می توانید با کلیک بر روی منوی کشویی کنار کادر یک قالب معبن برای وب سایت خود انتخاب کنید . سبک هایی مانند : Beez3 - Default ، protostar - Default و ... یا یک قالب پیش فرض.
 • موقعیت مکانی منو - مشخص می کند که آیتم منو به کدام منو متعلق باشد. یا منوی اصلی یا منوی کاربر.
 • گزینه مادر -این امکان به شما این اجازه می دهد که با انتخاب Menu Item Root یا Home یک گزینه مادرانتخاب کنید.
 • حالت - وضعیت مطالب را نمایش می دهد.وضعیتی مانند انتشار ، منتشر نشده و حذف شده.
 • صفحه پیش فرض - گزینه های بلی یا خیر را برای تنظیم آیتم منو به عنوان پیش فرض یا صفحه اصلی سایت فراهم می کند. شما باید یک صفحه پیش فرض داشته باشید.
 • دسترسی - فقط گزینه انتخاب شده از این لیست کشویی مانند Guest, Public, Super Users, Registered و Special می توانند سایت را مشاهده کنند.
 • زبان - این گزینه زبان سایت را مشخص می کند. شامل گزینه ها همه ، زبان پیش فرض و همه زبان هایی که خودتان به سایت اضافه کرده اید می شود.
 • یادداشت - برای وارد کردن اطلاعات متنی استفاده می شود.

2 نوع لینک

تب بعدی همانطور که در شکل زیر نشان داده شده است مربوط به "نوع لینک" در آیتم منو می باشد:

مدیریت منوها در جوملا - نوع لینک

 • لینک صفت عنوان - یک توصیف سفارشی و انتخابی برای ویژگی عنوان هایپرلینک منو
 • لینک کلاس - این گزینه یک سبک CSS سفارشی برای اعمال در هایپرلینک منو
 • لینک عکس - انتخاب یا ارسال یک عکس برای استفاده در هایپرلینک منو
 • کلاس تصویر - یک سبک CSS اختیار به عکس اضافه می کند.
 • افزودن عنوان منو - اضافه کردن عنوان منو به کنار تصویر. پیش فرض بر روی بله قرار دارد.
 • نمایش در منو - اگر شما می خواهید آیتم منو را پنهان کنید 'خیر' را انتخاب کنید. توجه داشته باشید که تمامی زیر منوها نیز نمایش داده نخواهند شد.

3 نمایش صفحه

برگه بعدی در افزودن آیتم منوهمانطور که در زیر نشان داده شده است "صفحه نمایش" می باشد:

مدیریت منوها در جوملا - صفحه نمایش

 • عنوان صفحه مرورگر - توضیحات عنوان صفحه مرورگر را مشخص می کند.
 • نمایش عنوان صفحه - عنوان یک صفحه در پنجره مرورگر نمایش داده یا مخفی شود (اگر هیچ متنی وارد نشود بطور پیش فرض عنوان آیتم منو نمایش داده می شود). عنوان صفحه معمولا بصورت "H1" نمایش داده می شود.
 • عنوان صفحه - متن را برای عنوان صفحه مشخص می کند.
 • کلاس صفحه - یک کلاس CSS انتخابی جهت آیتم های منو.

4 ← صفحه نمایش

همانطور که در شکل زیر می بینید این تب مربوط به "داده های متا" در آیتم منوها می باشد:

مدیریت منوها در جوملا - داده های متا

 • توضیحات متا - یک پاراگراف اختیاری که جهت توضیحات یک صفحه در خروجی HTML استفاده می شود. معمولا این در نتایج موتور جستجو نمایش داده می شود.
 • کلید واژه های Meta - کلید واژه های مربوط به مطلب را وارد نمایید. این کلمات کلیدی اختیاری است که باید در صفحه html مورد استفاده قرار گیرد.
 • روبوتها - این گزینه ساختار ساختار ربوت ها را مانند "استفاده از تنظیمات عمومی"، "فهرست ، پیروی"، "بدون فهرست ، پیروی" و " بدون فهرست ، بدون پیروی"را مشخص می کند.
 • امن - انتخاب لینک HTTPS که باید بکار رود (ارتباط رمز نگاری شده HTTP با https:// protocol prefix). توجه کنید، شما باید HTTPS را در سرور خود فعال کنید تا بتوانید از این ابزار استفاده کنید. در واقع این گزینه عریف می کند که آیا لینک باید از SSL یا URL سایت ایمن استفاده کند یا خیر. این گزینه سه حالت مانند خاموش ، روشن و نادیده گرفتن را ارائه می دهد.
آپدیت جدید برای محصولات بیاد من چطور متوجه بشم ؟ ما هر آپدیتی منتشر بشه رو از طریق صفحه بروزرسانی محصولات اطلاع رسانی می کنیم .

نظرات (0)

تابحال برای این مطلب نظری داده نشده است .

نظر خود را اضافه کنید.

 1. ارسال نظر به صورت مهمان . ثبت نام یا ورود
پیوست ها (0 / 1)
Share Your Location

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید