اکانت ویژه

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 0.00 (0 رای)
آشنایی بیشتر با رسانه و مدیریت آن در جوملا

در این جلسه، در مورد تنظیمات رسانه و مدیریت آن در جوملا خواهیم پرداخت. تنظیمات رسانه جوملا به پیکربندی و تظیم گزینه های مربوط به فایل های رسانه ای کلی مانند فرمت فایل، بررسی مشخصات MIME ، آپلود ، اندازه ها فال ها و غیره کمک می کند. ما در جلسه های قیل و در آموزش های " آشنایی بیشتر با منو مدیریت محتوا (مطالب) در جوملا " و " آشنایی بیشتر با لیستی از نوارهای ابزار جوملا " نیز توضیحاتی را در پیرامون موضوع رسانه ارائه داده ایم.


تنظیمات رسانه جوملا

 در زیر مراحل ساده ای برای تنظیم گزینه های رسانه جوملا استفاده شده است - برای دسترسی به تنظیمات کلی مربوط به رسانه پس از ورود به بخش مدیریتی سایت جوملا خود به سیستم > تنظیمات کلی بروید، در سایدبار یا همان نوار ابزار کناری این صفحه می توانید پارامتر "رسانه" را مشاهده کنید.

آشنایی بیشتر با رسانه و مدیریت آن در جوملا

پس از کلیک بر روی گزینه رسانه به صفحه مدیریتی و تنظیمات آن وارد می شوید که شما می توانید صفحه زیر را مشاهده کنید. همانطور که می بینید ما در این صفحه دو تب با عنوان های "رسانه" و "سطح دسترسی" داریم که در زیر به جزئیات فیلدهای موجود در صفحه تنظیمات رسانه و سطح دسترسی اشاره می کنیم و در مورد هر کدام از آن ها توضیحاتی را ارائه می دهیم:

آشنایی بیشتر با رسانه و مدیریت آن در جوملا


رسانه

در تصویر بالا شما تب رسانه را مشاهده می کنید که دارای چندین فیلد مختلف می باشد که در زیر به آن ها پرداخته ایم :

 • انواع قابل نمایش فایل ها : با ویرگول لیست فایل هایی که برای نمایش در سایت اجازه آپلود دارند را وارد کنید. به طور مثال : gif - jpg - odg - odp - ico - png - ppt - txt - GIF - PNG - pdf - doc - csv
 • حداکثر اندازه : حداکثر اندازه آپلود فایل (بر اساس بایت). جهت نامحدود سازی از عدد صفر استفاده کنید. محدودیت فضای سرور خود را نیز مد نظر داشته باشید. تنظیم حداکثر جچم فایلی (بر حسب مگابایت) که می توان آپلود کرد.
 • مسیر پوشه فایل ها : مسیر آپلود فایل ها نسبت به ریشه سایت. اخطار! تغییر به مسیر دیگری از پیش فرض ها ممکن است باعث شکستن لینک ها شود.
 • مسیر پوشه تصاویر : مسیر آپلود تصاویر نسبت به ریشه سایت. اخطار! تغییر به مسیر دیگری از پیش فرض ها ممکن است باعث شکستن لینک ها شود.
 • محدودیت آپلود : این پارامتر دارای دو گزینه (بلی / خیر) می باشد. اگر Fileinfo یا MIME Magic نصب نشد آپلود تصاویر را برای کاربران محدود کنید.
 • کنترل نوع MIME : از MIME Magic یا Fileinfo برای بررسی فایل ها استفاده کنید. اگر خطا در استفاده از MIME دریافت می کنید، این مورد را غیرفعال کنید.
 • انواع قابل نمایش فایل ها : این پارامتر مربوط به قسمت تصاویر می باشد و فرمت تصاویر باید مشخص شود. با ویرگول لیست فایل هایی که برای نمایش در سایت اجازه آپلود دارند را وارد کنید.
 • انواع غیر قانونی فایل ها : با ویرگول لیست فایل های غیر مجار برای آپلود در سایت را وارد کنید (لیست سیاه).
 • انواع قابل نمایش فایل ها : این پارامتر مربوط به قسمت MIME می باشد و فرمت MIME باید مشخص شود. با ویرگول لیست فایل هایی که برای نمایش در سایت اجازه آپلود دارند را وارد کنید.
 • فایل های غیر قانونی فایل ها : با ویرگول لیست فایل های غیر مجاز MIME برای آپلود در سایت را وارد کنید (لیست سیاه). به طور مثال : text/html,application/j-avascript,application/x-httpd-php .

سطح دسترسی :

همانطور که در شکل می بینید این تب نیز دارای چندین فیلد می باشد. مراحل زیر نحوه تغییر مجوزها و سطح دسترسی ها را برای پارامتر مدیریت رسانه شرح می دهد -

آشنایی بیشتر با رسانه و مدیریت آن در جوملا

← در سمت راست این صفحه لیستی وجود دارد که شما می توانید گزینه ها و عنوان های موجود را انتخاب کرده و تنظیمات مر بوط به هر کدام را انجام دهید.

 • پیکربندی ACL و تنظیمات : پیکربندی ACL و تنظیمات به کاربران این گروه اجازه ویرایش انتخابهای این افزونه را می دهد.
 • فقط انتخاب های پیکربندی : فقط انتخاب های پیکربندی به کاربران این گروه جهت ویرایش انتخاب های دیگری از دسترسی های افزونه اجازه می دهد.
 • دسترسی به کامپوننت ها : اجازه به کاربران این گروه برای دسترسی به این افزونه.
 • ایجاد : اجازه به کاربران این گروه برای ایجاد آیتم در این افزونه.
 • حذف : اجازه به کاربران این گروه برای حذف آیتم های این افزونه.

در ستون دوم مربوط به آپشن ها و فیلدهای تنظیماتی این پارامترها گزینه ای با عنوان "انتخاب تنظیمات جدید" وجود دارد که در زیر در مورد هر کدام از انتخاب های این ستون توضیح می دهیم :

 • ارث بری : در صورت انتخاب گزینه "ارث بری" خصوصیات تنظیمات کلی مربوطه، پیکربندی کامپوننت ها، گزینه های مدیریت مطالب یا مجموعه سطح دسترسی ها را برای فیلد مورد نظر تنظیم می کنید.
 • مجاز : با انتخاب این گزینه کاربران می توانند به آن فیلد دست پیدا کنند. توجه داشته باشید که اگر این عمل در یکی از سطوح بالاتر رد شود ، اجازه مجاز در اینجا عملی نمی شود.
 • غیرمجاز : با انتخاب این گزینه کاربران می توانند به آن فیلد دست پیدا نکنند.
توجه :
تغییرات فقط در این کامپوننت اعمال می شود. به ياد داشته باشيد که:
وارث [ به این معنی است که مجوز ها از پیکربندی کلی و گروه مادر استفاده می شوند.]
غیر مجاز [ یعنی اینکه اهمیتی ندارد پیکربندی کلی یا تنظیمات گروه مادر چگونه است،
گروه ویرایش شده نمی تواند این عمل را روی این کامپوننت انجام دهد.]
مجاز [یعنی اینکه گروه ویرایش شده می تواند این عمل را برای این کامپوننت انجام دهد.
(اما اگر این با پیکربندی کلی یا گروه مادر تناقض داشته باشد، تاثیری ندارد ؛
یک تناقض توسط نشانه مجاز نيست (قفل شده) زیر قسمت تنظیمات محاسبه شده نمایش داده می شود.).]

نوار ابزار صفحه رسانه در تنظیمات کلی

در زیر ما جزئیات عملکردهای دکمه های نوار ابزار موجود را ذکر کردیم:

 • ذخیره : تغییرات ایجاد کرده را ذخیره می کند و در همان صفحه قرار می گیرد.
 • ذخیره و بستن : پس از ذخیره تغییرات ایجاد شده صفحه جاری را می بندد.
 • انصراف : بدون ذخیره یا تغییر در تنظیمات مورد نظر آن را می بندد.
آپدیت جدید برای محصولات بیاد من چطور متوجه بشم ؟ ما هر آپدیتی منتشر بشه رو از طریق صفحه بروزرسانی محصولات اطلاع رسانی می کنیم .

نظرات (0)

تابحال برای این مطلب نظری داده نشده است .

نظر خود را اضافه کنید.

 1. ارسال نظر به صورت مهمان . ثبت نام یا ورود
پیوست ها (0 / 1)
Share Your Location

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید