اکانت ویژه

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 5.00 (1 رای)
آشنایی بیشتر با منو مدیریت افزونه ها در جوملا

در این جلسه قصد داریم درباره منو مدیریت افزونه ها در جوملا صحبت کنیم. ابتدا قبل از هر کاری وارد کنترل پنل جوملا سایت خود می شویم، سپس در بین منوهای موجود در صفحه مدیریت بر روی افزونه ها کلیک می کنیم یک منوی کشویی همانطور که در شکل زیر نمایش داده شده است برای شما باز می شود :

نمایی از منو مدیریت افزونه ها

منو مدیریت افزونه

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید این منو نیز دارای امکنات و تنظیماتی می باشد که برای بهتر شدن سایت و راه اندازی خیلی از کارهایی که مد نظر دارید ارائه گردیده اند. در ادامه ما آن ها را به شما معرفی می کنیم، توجه داشته باشید که به علت مفصل بودن هر قسمت از این مبحث در جلسه های بعدی در مورد هر کدام بحث می کنیم.

1 › مدیریت

 مدیریت افزونه ها برای گسترش کارایی وب سایت جوملا استفاده می شود. برای اینکه امکانات مدیریت را مشاهده کنید روی آدرس افزونه ها > مدیریت کلیک کنید، در اینجا شما یک منو کشویی در جلویی مدیریت خواهید دید که دارای چندین ویژگی و امکان می باشد. به علت زیاد بودن توضیحات و مفصل بودن ویژگی های این قسمت در بخش های بعدی به این موضوع می پردازیم.

منو مدیریت افزونه ها - مدیریت


2 › ماژول ها

صفحه مدیریت ماژول ها، ماژول هایی را که در سایت نصب شده اند، یعنی مکان و عملکرد ماژول ها را مدیریت می کند و همچنین ماژول های جوملا را اضافه و ویرایش می کند. در جوملا ، ماژول ها برای نمایش محتوا و / یا رسانه در اطراف محتوای اصلی استفاده می شوند.

اطلاعاتی در مورد ماژول:

 • تمام وب سایت های جوملایی حداقل به یک ماژول نیاز دارند.
 • انواع دیگر ماژول ها اختیاری هستند. (مثال: اخبار ، تبلیغات، آخرین اخبار)
 • هر منو با یک ماژول منو همراه است.(به عنوان مثال mod_mainmenu)
 • برخی از ماژول ها به کامپوننت ها مرتبط هستند. به عنوان مثال ، هر ماژول منو مربوط به یک کامپوننت منو است. برای تعریف منو در جوملا ، باید منو و آیتم های منو را با استفاده از صفحه های منو ایجاد کرده و سپس با استفاده از این صفحه ، ماژول را برای منو ایجاد کنید. ماژول های دیگر مانند Custom HTML و Breadcrumbs به هیچ محتوای دیگری بستگی ندارند.
 • ممکن است ماژول های مشابه دارای کارایی های متفاوت باشند.

برای ورود به بخش مدیریت ماژول ها به آدرس افزونه ها > ماژول ها بروید، صفحه مدیریت ماژول ها به شکل زیر می باشد:

منو مدیریت افزونه ها - ماژول ها

در قسمت بالای عناوینی ذکر شده اند که هر کدام اطلاعاتی را در مورد ستون های زیر خودشان ارائه می دهند، همه آن ها را چک می کنیم:

 • آیکون منو مدیریت محتوا در جوملا - آیکون: شما می توانید توسط این آیکون مطلبی را که انتخاب کرده اید در ستون موردنظرتان جابجا کنید.
 •  کادر انتخاب : این کادر را علامت بزنید تا یک یا چند مورد را انتخاب کنید. برای انتخاب همه موارد ، کادر موجود در عنوان ستون را علامت بزنید. پس از بررسی یک یا چند جعبه ، روی یک دکمه نوار ابزار کلیک کنید تا در مورد یا موارد انتخاب شده اقدامی انجام دهید. بسیاری از اقدامات نوار ابزار ، مانند انتشار و منتشر نشده، می توانند با چندین مورد کار کنند. سایر موارد ، مانند ویرایش ، فقط در یک زمان روی یک مورد کار می کنند. اگر چندین مورد بررسی شده و ویرایش را فشار دهید ، اولین مورد برای ویرایش باز می شود.
 • حالت : وضعیت آیتم مورد نظر را که شامل فعال (تیک سبز) یا غیرفعال (دایره قرمز) می باشد را نشان می دهد. در آیکون کشویی این ستون نیز می توان برای حذف یا آرشیو آیتم مورد نظر اقدام کرد.
 • عنوان : این ستون نام ماژول ها را نشان می دهد. با کلیک بر روی نام مطالب می توانید وارد صفحه ویرایش آن بشوید. برای آیتم های منو، عنوان در منو نمایش داده خواهد شد. برای یک مطلب یا دسته بندی ، عنوان ممکن است به صورت اختیاری در صفحه وب نمایش داده شود. عنوان ماژول یک گزینه الزامی می باشد.
 • موقعیت : تنظیم برای کنترل موقعیت های نمایش لیست.
 • نوع : نام سیستم ماژول را ارائه می دهد. جوملا به طور پیش فرض چندین و حدودا 20 ماژول استاندارد را نصب می کند. بیشتر افزونه های جوملا دارای ماژول های اضافی می باشند.
 • صفحات : آیتم های منو که در آن این ماژول نمایش داده خواهد شد. گزینه "همه" برای همه موارد منو ، "هیچ" برای موارد هیچکدام از مواردمنو و "متغیر" برای انتخاب آیتم های منو می باشد ماژول تنها در آیتم های منویی نمایش داده خواهد شد که در آن انتخاب شده است.
 • دسترسی : سطح دسترسی در حال مشاهده برای هر آیتم.
 • زبان : زبان هر آیتم را نشان می دهد.
 • شناسه : این یک شماره شناسایی منحصر به فرد برای این مورد است که توسط جوملا به طور خودکار اختصاص داده شده است. برای شناسایی آیتم در داخل استفاده می شود و شما نمی توانید این شماره را تغییر دهید. هنگام ایجاد یک مورد جدید ، این قسمت 0 را نشان می دهد تا زمانی که ورودی جدید را ذخیره کنید تا در این مرحله یک شناسه به آن اختصاص یابد.

راهنمایی سریع:

می توانید ترتیب ماژول ها را در یک موقعیت ماژول به شرح زیر تغییر دهید:

با استفاده از فیلتر موقعیت یابی موقعیت مورد نظر را انتخاب کنید. این کار لیست را به ماژول هایی که به این موقعیت اختصاص داده شده محدود می کند.
ترتیب را با استفاده از فلش های بالا یا پایین تغییر دهید و ترتیب را با کشیدن و رها کردن تغییر دهید. ماژول ها با ترتیب جدید در موقعیت جدید نمایش داده می شوند.


3 › پلاگین ها

این مورد پلاگین های جوملا را مدیریت می کند و اجازه می دهد تا جزئیات پلاگین ها را فعال یا غیرفعال کنید. بر روی افزونه ها > پلاگین ها کلیک کنید ، صفحه ای مانند تصویر زیر نمایش داده می شود:

منو مدیریت افزونه ها - پلاگین ها

در جسله های بعد در مورد این مبحث به صورت تفصیلی پرداخت خواهیم کرد.


4 › قالب ها

این گزینه قالب هایی را که در وب سایت استفاده می شود ، مدیریت می کند. قالب ها بدون تغییر ساختار محتوا در عرض چند ثانیه قابل اجرا هستند. روی افزونه ها > قالب ها کلیک کنید ، صفحه نمایش داده شده در شکل زیر نمایش داده می شود -

منو مدیریت افزونه ها - قالب ها

هنگامی که وارد مدیریت قالب ها می شوید در اولین صفحه مدیریت آن یعنی (قالب ها : استایل ها) وارد قسمت تنظیم و نصب قالب ها می شود و برای ورود به امکان دیگر ( قالب ها ) می توانید بر روی نوار کناری در سمت راست روی ویژگی قالب ها کلیک کنید.


 5 › زبان ها

زبان ها نیز دارای سه ویژگی و امکان می باشد که هر کدام از آن ها نیر یک کارایی و کاربردی در جوملا دارند. در جلسه های بعد در این مورد به تفصیل خواهیم گفت. در واقع زبان ها به شما کمک می کند تا یک زبان پیش فرض برای سایت خود تنظیم کنید و زبان هایی را در سایتتان نصب کنید. برای ورود به صفحه زبان ها به آدرس افزونه ها > زبان ها می روید. که در اولین صفحه مدیریت آن یعنی (زبان ها : نصب شده) وارد قسمت تنظیم و نصب زبان ها می شود و برای ورود به هر کدام از امکان های دیگر ( محتوای زبان ها و تغییر ترجمه) می توانید بر روی نوار کنار در سمت راست روی آن ویژگی کلیک کنید. صفحه زیر نشان دهنده صفحه مدیریت زبان ها می باشد:

منو مدیریت افزونه ها - زبان ها

 

آپدیت جدید برای محصولات بیاد من چطور متوجه بشم ؟ ما هر آپدیتی منتشر بشه رو از طریق صفحه بروزرسانی محصولات اطلاع رسانی می کنیم .

نظرات (0)

تابحال برای این مطلب نظری داده نشده است .

نظر خود را اضافه کنید.

 1. ارسال نظر به صورت مهمان . ثبت نام یا ورود
پیوست ها (0 / 1)
Share Your Location

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید