اکانت ویژه

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 0.00 (0 رای)
آشنایی با داشبورد مدیریت جوملا | کنترل پنل

توضیح :

داشبورد مدیریت یا همان کنترل پنل جوملا با تعامل با یک نوار منوی کشویی ، منطقه اطلاع رسانی عمومی و نمادهای قابل کلیک امکان دسترسی به بسیاری از عملکردها و ویژگیهای پیش فرض جوملا را فراهم می کند. لیست کوتاهی از برخی از ویژگی های کنترل پنل عبارت است از:

 • ایجاد کاربران، منوها، محتوای، مجموعه ها، و ماژول.
 • مدیریت کاربران، منوها، مطالب ، مجموعه ها، کامپوننت، ماژول، قالب و پلاگین.
 • نصب قالب ها، کامپوننت ، پلاگین و ماژول.
 • آپلود فایل های از قبیل تصاویر، فایلهای PDF، و بیشتر با مدیریت رسانه.
 • به روز رسانی جوملا، قالب نصب شده ، پلاگین، کامپوننت و ماژول.
 • نوار جانبی پیوند سریع یا همان سایدبار کناری در قسمت چپ می تواند برای دسترسی جداگانه برای مدیریت مطالب، رسانه ها ، منوها ، ماژول ها ، کاربران ، قالب ها ، تنظیمات و افزونه ها استفاده شود. برای لیست کاملی از این نمادها و عملکردهای آنها ، عکس زیر مشاهده کنید.

با ورود به سیستم مدیریتی و داخلی جوملا ، به کنترل پنل دسترسی پیدا می کنید که می توان آن را به عنوان صفحه مروری اصلی برای ناوبری به کنترل سایت و ایجاد محتوا در نظر گرفت. پس از ورود به سیستم کنترل پنل نمایش داده می شود. شما می توانید از قسمت دیگری نیز به کنترل پنل دسترسی پیدا کنید : از منوی کشویی در تب های بالا ، سیستم > کنترل پنل را انتخاب کنید. وقتی وارد پنل مدیریتی جوملا می شوید، صفحه را مطابق شکل زیر دریافت خواهید کرد. کنترل پنل یا داشبورد مدیریت جوملا ویژگی ها و کارکردهای پیش فرض جوملا را برای دسترسی از طریق نمادهای قابل کلیک ، نوار منو و غیره فراهم می کند. نمادهای مهم کنترل پنل و عملکردهای آنها در صفحه زیر مشخص شده است .

 

داشبورد مدیریت جوملا

درباره موارد مشخص شده در عکس بالا توضیح هاتی را در ادامه خواهیم داشت:

محتوای مطلب -

همانطور که در تصویر پیداست قسمت محتوا دارای چهار بخش می باشد:

 • مطلب جدید ← کاربر می تواند در این قسمت مطلب جدید را وارد کند.
 • مطالب تمامی ← مطالبی که در سایتتان دارید در این قسمت موجود هستند که می توانید آن ها را مدیریت کنید.
 • مجموعه ها ← در این قسمت دسته بندی ها را می توان ایجاد کرد که به انتشار و عدم انتشار مجموعه ها کمک می کند.
 • رسانه این امکان، بارگذاری پرونده های مختلف جدید یا حذف موارد موجود در سرور وب تان را مدیریت می کند.

قالب ساختار -

در بخش ساختار ، دو گروه از آیکون ها وجود دارد -

 • منو(ها) ← مدیریت منو اجازه می دهد تا منوهای سفارشی برای وب سایت خود ایجاد کرده و از طریق وب سایت خود آن ها را هدایت کنید.
 • ماژول ← گزینه ماژول ها کارهایی مانند موقعیت و عملکرد ماژول هایی را که در سایت نصب می شوند ، مدیریت می کند.

اطلاعات کاربر -

مدیریت کاربر ← مدیریت کاربر را باز می کند ، که به شما امکان می دهد کاربران را ایجاد کنید ، حذف کنید ، گذرواژه‌ها را تغییر دهید ، تنظیمات برگزیده زبان و زمان را تغییر دهید. شما همچنین می توانید کاربران را به گروه های کاربری اختصاص دهید ، محدود به اینکه به کدام جنبه های سایت دسترسی داشته باشند.

درخواست های فوری ← صفحه درخواست های اطلاعات حریم خصوصی باز می شود که به شما امکان می دهد درخواست های فوری اطلاعات خود را مدیریت کنید.

پیکربندی تنظیمات -

این قسمت دارای سه آیکون با ویژگی های مختلف می باشد:

کلی ← پیکربندی جهانی (کلی) پارامترهایی دارد که در صورت تنظیم ، کل سایت جوملا شما را تحت تأثیر قرار می دهد. این امر باعث می شود که پیکربندی جهانی یکی از مهمترین زمینه های برگشت جوملا باشد. در اینجا می توانید گزینه های بسیاری از جمله متاداده، پیکربندی سرور، منطقه زمانی، تنظیمات جلسه (Session) و ... تغییر دهید.

قالب ها ← مدیریت قالب ها را برای شما باز می کند که در آنجا می توان قالب هایی که در سایت مورد استفاده قرار می گیرند را مدیریت کرد. در آنجا سبک استایل ها و دسترسی به صفحه قالب ها نیز موجود است.

زبان (ها) ← مدیریت زبان ها را باز می کند که به شما امکان می دهد با تنظیم یکی از زبان های پیش فرض سایت ، زبان های نصب شده را مدیریت کنید.

نصب افزونه -

نصب افزونه ها - مدیریت نصب افزونه ها را باز می کند که به شما امکان می دهد افزونه هایی را اضافه کنید که عملکرد جوملا را گسترش می دهد. از افزونه ها برای افزودن قابلیت های جوملا که در بسته استاندارد وجود ندارد استفاده می شود. صدها افزونه برای جوملا در دسترس است.

نگهداری و تعمیر -

وضعیت بروزرسانی جوملا - وضعیت بروزرسانی فعلی را برای نصب جوملا نمایش می دهد. صفحه نصب بروزرسانی را باز می کند. هنگامی که یک به روزرسانی در دسترس است ، این دکمه نسخه برای بروزرسانی را نشان می دهد.

وضعیت بروزرسانی نسخه - وضعیت به روزرسانی فعلی افزونه های نصب شده را نمایش می دهد (اگر افزونه از این ویژگی پشتیبانی می کند).صفحه نصب را باز می کند. هنگامی که یک به روزرسانی موجود است ، این دکمه تعداد افزونه هایی برای بروزرسانی را نشان می دهد.

کاربر وارد شده (Logged-In User) - این قسمت نام مدیر(ان) و ادمینی را که وارد سایت جوملا شده است نشان می دهد.

مطالب منتشر شده (Published Articles) - مطالبی را که قبلا و همچنین مطلب یا مطالبی را که در حال حاضر منتشر کرده اید را نشان می دهد. توجه [ممکن است در این قسمت یک اطلاعات دیگری باشد که بسته به ماژول نصب شده یا فعال شده در مدیریت خود ظاهر می شود در این قسمت ممکن است "مطالب محبوب (Popular Articles)" قرار گرفته باشد.]

اطلاعاتی از سایت (Information of Site) - این قسمت جزئیات سایت مانند نام سیستم عامل ، نسخه PHP و MySQL ، همچنین تعداد کاربرانی که از این سایت استفاده می کنند و ... را نشان می دهد.


راهنمایی سریع

 • برای ایجاد سریع مطالب مورد نظر خود از دکمه "مطلب جدید" استفاده کنید.
 • به مطالبی که اخیراً اضافه شده اند (Recently Added Articles) و "مطالب محبوب" - این گزینه ها در پایین صفحه کنترل پنل قرار دارند - مراجعه کنید که در آنجا قسمت هایی از وب سایت شما اخیراً تغییر کرده اند یا اینکه مطالبی هستند که بیشتر آنها مشاهده شده اند.
 • می توانید چندین ماژول را به کنترل پنل خود اضافه کنید که برخی به صورت پیش فرض تنظیم شده اند مانند :  مطالب محبوب ، مطالب اخیراً اضافه شده و کاربران وارد شده. می توانید این ماژول ها را از کنترل پنل خود اضافه یا حذف کنید. اگر می خواهید این کار را انجام دهید به  افزونه ها > ماژول ها بروید.
آپدیت جدید برای محصولات بیاد من چطور متوجه بشم ؟ ما هر آپدیتی منتشر بشه رو از طریق صفحه بروزرسانی محصولات اطلاع رسانی می کنیم .

نظرات (0)

تابحال برای این مطلب نظری داده نشده است .

نظر خود را اضافه کنید.

 1. ارسال نظر به صورت مهمان . ثبت نام یا ورود
پیوست ها (0 / 1)
Share Your Location

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید