اکانت ویژه

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 5.00 (5 رای)

حافظه کش در جوملا (سیستم ذخیره ساز) و امکانات آن

caching in joomla

برخی از کاربران ما سعی دارند سایت های جوملا را سریعتر اجرا کنند. آن ها امکانات حافظه کش را دیده اند، که نوید کمک به سرعت بخشیدن در سایت های شان را می دهند. اما لازم به ذکر است که امکانات مختلفی از حافظه کش وجود دارد. این پست وبلاگ آموزشی جوملا توضیح می دهد چه امکاناتی در دسترس هستند و چگونه می توانید آنها را فعال کنید.

حافظه کش چیست؟

یک حافظه پنهانی تمام یا بخشی از اطلاعات یک صفحه وب را به طور موقت ذخیره می کند به طوری که لازم نیست از پایگاه داده خارج شود. بدون نیاز به اتصال به پایگاه داده، یک وب سایت می تواند به یک بازدید کننده بسیار سریعتر پاسخ دهد. آیا حافظه کش کمک می کند؟ بله کاملا! راه های بسیاری برای سرعت بخشیدن به سایت جوملا وجود دارد، اما ما اغلب نتایج حافظه کش را بهتر از هر چیز دیگری تجربه کرده ایم. در حافظه کش بازیابی صفحات وب ذخیره شده تا 10 برابر سریعتر از زمان های دیگر بارگزاری می شوند. وقتی یک کاربر اطلاعاتی را از سایت شما درخواست می کند این  اطلاعات خواسته شده در حافظه کش ذخیره می شوند بنابراین این اطلاعات در حافظه کش باقی می ماند و وقتی کاربر دیگری آن اطلاعات را نیاز داشته باشد دیگر از سرور فراخوانی نمی شود بلکه از طریق کش می گردد . بدین ترتیب سرعت سایت که بر روی سئو سایت نیز اثر دارد، افزایش می یابد.


 گزینه 1. تنظیمات حافظه کش:

به System> Global Configuration> System یا سیستم > تنظیمات کلی > سیستم بروید. قسمتی به نام Cache Settings یا تنظیمات ذخیره ساز با این سه گزینه خواهید دید:

 • «خاموش- ذخیره سازی غیر فعال» یا "OFF - Caching disabled"
 • «روشن -ذخیره سازی سنتی» یا " ON - Conservative caching"
 • «روشن - ذخیره سازی مدرن» یا "ON - Progressive caching"

Cache

در اینجا تنظیمات حافظه کش به صورت پیش فرض بر روی گزینه «خاموش- ذخیره سازی غیر فعال» یا "OFF - Caching disabled" تنظیم شده است.

 • ذخیره سازی سنتی: سیستم کش با حجم کمتر.
 • ذخیره سازی مدرن: سریعتر، سیستم کش با حجم بیشتر، شامل ماژول ارائه حافظه پنهان است. برای سایت های بسیار بزرگ مناسب نیست.

joomla cache options

بیایید کمی بیشتر درباره تفاوت بین این دو مورد بدانیم:

 • ذخیره سازی سنتی:
  این امکان اجازه می دهد تا مدیر سایت توانایی انتخاب کش هر ماژول ها را داشته باشد. شما می توانید به هر ماژول وارد شوید و به صورت جداگانه آن را فعال کنید. ذخیره سازی سنتی برای سایت های بروزرسانی شده گزینه بهتری است - شما می توانید از ماژول های خود که حاوی محتوای پویا هستند استفاده کنید.
 • ذخیره سازی مدرن:
  این نوع ذخیره سازی یک تصویر لحظه ای از هر مجموعه منحصر به فرد از ماژول ها در یک صفحه می گیرد، بنابراین ماژول های بسیاری را می توان به یک باره ذخیره سازی کرد. این مورد بر همه ماژول ها تاثیر می گذارد و هر تنظیمات کش در داخل ماژول های دیگری که به صورت تکی تنظیم شده است ( مثلا یک ماژول را برای ذخیره سازی سنتی فعال کرده اید) را لغو می کند. ذخیره سازی مدرن برای سایت هایی که اغلب آنها را به روز نمی کنند بهتر است.

برای درک بهتر مطالب در اینجا یک مثال از یک ماژول دلخواه برای تنظیمات حافظه کش را ذکر می کنیم. در تنظیمات پیشرفته مربوط به هر ماژول شما می توانید تنظیمات کش را انجام دهید. توجه داشته باشید که در بین گزینه ها حالت "Enable caching" یا «فعال کردن ذخیره سازی» وجود ندارد، بلکه دو گزینه ذکر شده در زیر موجود می باشد:

 • Use Global: کش کردن ماژول مورد نظر اگر حالت ذخیره سازی مدرن Progressive یا سنتی Conservative فعال باشد.
 • No caching: کش نکردن این ماژول در صورتی که حالت ذخیره سازی سنتی Conservative  فعال باشد.

main top


 گزینه 2. نحوه ذخیره سازی

در آدرس System> Global Configuration> System یا سیستم > تنظیمات کلی > سیستم، یک گزینه به نام "Cache Handler" یا «نحوه ذخیره سازی» وجود دارد.
این گزینه اجازه می دهد تا از تنظیمات پیش فرض فاصله بگیرید، اما استفاده از آن سخت تر است. برای استفاده از هر چیز به جز گزینه "File" یا «فایل» که در حالت پیش فرض انتخاب شده است، شما باید افزونه مناسب PHP را نصب کنید.

Cache Handler


 گزینه 3. ذخیرساز بستر نرم افزاری

علاوه بر گزینه های دیگر ذخیره، شما همچنین قادر به ذخیره سازی های خاص بستری برای دستگاه های مختلف خواهید بود. این امکان به شما اجازه می دهد یک نسخه را برای کاربرانی که از دسکتاپ استفاده می کنند، یکی دیگر برای کاربرانی که از تبلت استفاده می کنند و دیگری برای کاربرانی که از تلفن همراه استفاده می کند، ذخیره کنید:

Platform Specific Caching

توضیحات مربوط به این تنظیم طبق عکس زیر می باشد:

Platform Specific Cach


 گزینه 4. زمان ذخیره ساز

در آدرس System> Global Configuration> System یا سیستم > تنظیمات کلی > سیستم، گزینه دیگری به نام "Cache Time" یا «زمان ذخیره ساز» موجود است. اگر این زمان پایین باشد، سایت شما پویاتر می شود. به عنوان مثال، اگر شما این گزینه را به مدت 15 دقیقه تنظیم کنید، صفحه شما فقط هر 15 دقیقه تغییر خواهد کرد. اگر شما می خواهید سایتتان بیشتر به روز شود، این را به زمان کمتری تغییر دهید. اگر سایت شما به ندرت به روز می شود، می توانید این زمان را به یک عدد بزرگتر تنظیم کنید.

Time Cach


 گزینه 5. سیستم صفحه ذخیره ساز

 برای روشن کردن این گزینه به آدرس Extensions > Plug-in Manager > System - Page Cache یا افزونه ها > پلاگین ها بروید و پلاگین "System - Cache" یا «سیستم صفحه ذخیره ساز» را فعال کنید.

page

عکس های لحظه ای از کل صفحات از جمله همه ای کامپوننت ها، ماژول ها، پلاگین ها و قالب ها گرفته می شود. این امکان سریع ترین، وسیع ترین و حداقل انعطاف پذیر ترین روش در بین تمام گزینه های ذخیره سازی است.


 گزینه 5. استفاده از ذخیره ساز ویرایشگر

 برای روشن کردن این گزینه به آدرس Extensions > Plug-in Manager > System - Page Cache یا افزونه ها > پلاگین ها بروید و در پلاگین "System - Cache" یا «سیستم صفحه ذخیره ساز» وارد شده و گزینه "Browser Caching" یا «استفاده از ذخیره ساز ویرایشگر» را فعال کنید.

Browser Caching

سایت جوملا شما  اکنون برای ذخیره سازی آماده است. در حال حاضر با «استفاده از ذخیره ساز ویرایشگر» هر بار که کسی به یک صفحه یا یک تصویر نگاه می کند، مرورگر یک کپی از آن صفحه یا تصویر را نگه می دارد. سپس اگر یک کاربر یک بار دیگر در عرض چندین بار آن را درخواست کند، به جای اجرای اینترنت برای گرفتن یک کپی جدید، کاربر فقط نسخه محلی را ذخیره شده را دریافت می کند. این روند باعث می شود که سایت شما بسیار سریعتر از قبل مورد بررسی قرار گیرد.


 امیدواریم این آموزش کوتاه و ویژه به شما کمک کند تا بهترین سایت را ارائه و همچنین سرعت بخشیدن به سایت خود را افزایش دهید.

با توجه به این آموزش از طریق قسمت نظرات در زیر، به ما نظرات خود را اطلاع دهید، همچنین تجربه و پیشنهاد خود را به اشتراک بگذارید، مشتاقانه منتظر پیشنهادات و انتقادات شما خوانندگان عزیز و با دقت هستیم.

آپدیت جدید برای محصولات بیاد من چطور متوجه بشم ؟ ما هر آپدیتی منتشر بشه رو از طریق صفحه بروزرسانی محصولات اطلاع رسانی می کنیم .

نظرات (2)

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
خیلی دقیق و کامل بود
فقط اینکه وقتی از تنظیمات اصلی کش تنظیم میشه بازهم لازمه ذخیره ساز صفحات هم فعال بشه پلاگینش ؟

This comment was minimized by the moderator on the site

باسلام و احترام
بله حتما باید روشن باشد ، بعد می توانید عملکردش را در gtmetrix مشاهده کنید .
با تشکر

تابحال برای این مطلب نظری داده نشده است .

نظر خود را اضافه کنید.

 1. ارسال نظر به صورت مهمان . ثبت نام یا ورود
پیوست ها (0 / 1)
Share Your Location

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید